2 chocolates, 4 cakes and 3 milk shakes cost Rs.17. One chocolate and 2 cakes cost Rs.4. What is the cost of a milk shake?
Question
What is the cost of a milk shake?
2 chocolates, 4 cakes and 3 milk shakes cost Rs.17.
One chocolate and 2 cakes cost Rs.4.
Solution
To solve this problem, we can use the method of substitution from algebra.
Step 1: Let's denote the cost of one chocolate as 'c', one cake as 'k', and one milkshake as 'm'.
Step 2: From the problem, we can form two equations. The first equation from "2 chocolates, 4 cakes and 3 milk shakes cost Rs.17" is: 2c + 4k + 3m = 17
Step 3: The second equation from "One chocolate and 2 cakes cost Rs.4" is: c + 2k = 4
Step 4: We can rearrange the second equation to solve for 'c': c = 4 - 2k
Step 5: Now, we can substitute 'c' from the second equation into the first equation: 2(4 - 2k) + 4k + 3m = 17 8 - 4k + 4k + 3m = 17 8 + 3m = 17
Step 6: Solving for 'm', we get: 3m = 17 - 8 3m = 9 m = 9/3 m = 3
So, the cost of a milkshake is Rs.3.
Similar Questions
One dose and two idly cost Rs.14. Three dose and one idly cost Rs.17. What is the cost of 5 dose and 5 idly cost? (in Rs )a.50b.40c.55d.45
At a fancy restaurant 3 steaks cost $82.86 and 2 lobster tails cost $55.12. How much would one steak and one lobster tail cost together?
Cost of 2 pens, 5 pencils and 7 erasers is 37 rupees.Cost of 7 pens, 1 eraser and 2 pencils is 49 rupees.What is the cost of 9 pencils and 47 pens?*
. A pen and 12 erasers cost $17.70. A pen and 15 erasers cost $20.40. How much do 6 pens cost?
8 apples and 17 bananas cost as much as 5 apples and 19 bananas. Find the ratio of the cost of 3 bananas and 2 apples?
Upgrade your grade with Knowee
Get personalized homework help. Review tough concepts in more detail, or go deeper into your topic by exploring other relevant questions.