Knowee
Questions
Features
Study Tools

Cherries cost $3.21 a pound. How much would a bag of cherries weighing 4.4 pounds cost? Round your answer to the nearest cent.

Question

Cherries cost $3.21 a pound.

How much would a bag of cherries weighing 4.4 pounds cost?

Round your answer to the nearest cent.

🧐 Not the exact question you are looking for?Go ask a question

Solution

To calculate the cost of a 4.4 pound bag of cherries, you need to multiply the cost per pound by the number of pounds.

Step 1: Identify the cost per pound and the weight in pounds. The cost per pound is $3.21 and the weight is 4.4 pounds.

Step 2: Multiply the cost per pound by the weight in pounds.

3.214.4=3.21 * 4.4 = 14.124

Step 3: Round the result to the nearest cent.

The cost of a 4.4 pound bag of cherries is approximately $14.12.

This problem has been solved

Similar Questions

What is the cost per ounce of a 3-lb 14-oz bag of rice being sold for 16.80?(Enter you answer to two decimals as in all dollars and cents questions.)

Justin pays $2.86 for a bag of 11 tangerines.Find the unit price in dollars per tangerine.If necessary, round your answer to the nearest cent.

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $2.84. How much would it cost for 5 oranges?

Apples are sold in bags of four that cost $5 per bag, or bags of six that cost $6 per bag. What is the lowest cost at which you can buy 75 apples?

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $1.72. If Christopher spent $1.29 on oranges, how many did he buy?

1/2

Upgrade your grade with Knowee

Get personalized homework help. Review tough concepts in more detail, or go deeper into your topic by exploring other relevant questions.