Cherries cost $3.21 a pound. How much would a bag of cherries weighing 4.4 pounds cost? Round your answer to the nearest cent.
Question
Cherries cost $3.21 a pound.
How much would a bag of cherries weighing 4.4 pounds cost?
Round your answer to the nearest cent.
Solution
To calculate the cost of a 4.4 pound bag of cherries, you need to multiply the cost per pound by the number of pounds.
Step 1: Identify the cost per pound and the weight in pounds. The cost per pound is $3.21 and the weight is 4.4 pounds.
Step 2: Multiply the cost per pound by the weight in pounds.
14.124
Step 3: Round the result to the nearest cent.
The cost of a 4.4 pound bag of cherries is approximately $14.12.
Similar Questions
What is the cost per ounce of a 3-lb 14-oz bag of rice being sold for 16.80?(Enter you answer to two decimals as in all dollars and cents questions.)
Justin pays $2.86 for a bag of 11 tangerines.Find the unit price in dollars per tangerine.If necessary, round your answer to the nearest cent.
A grocery store sells a bag of 4 oranges for $2.84. How much would it cost for 5 oranges?
Apples are sold in bags of four that cost $5 per bag, or bags of six that cost $6 per bag. What is the lowest cost at which you can buy 75 apples?
A grocery store sells a bag of 4 oranges for $1.72. If Christopher spent $1.29 on oranges, how many did he buy?
Upgrade your grade with Knowee
Get personalized homework help. Review tough concepts in more detail, or go deeper into your topic by exploring other relevant questions.