Knowee
Questions
Features
Study Tools

Tom buys a pack of 8 towels for $15.20.Find the unit price in dollars per towel.If necessary, round your answer to the nearest cent.

Question

Tom buys a pack of 8 towels for $15.20. Find the unit price in dollars per towel.

If necessary, round your answer to the nearest cent.

🧐 Not the exact question you are looking for?Go ask a question

Solution

1. ### Break Down the Problem

To find the unit price in dollars per towel, we need to divide the total cost of the towels by the number of towels.

2. ### Relevant Concepts

The formula for unit price is:

Unit Price=Total CostNumber of Items \text{Unit Price} = \frac{\text{Total Cost}}{\text{Number of Items}}

3. ### Analysis and Detail

  • Total cost of the pack of towels = $15.20
  • Number of towels in the pack = 8

Now, applying the formula:

Unit Price=15.208 \text{Unit Price} = \frac{15.20}{8}

4. ### Verify and Summarize

Calculating the unit price:

Unit Price=15.208=1.90 \text{Unit Price} = \frac{15.20}{8} = 1.90

Thus, the unit price per towel is $1.90.

Final Answer

The unit price is $1.90 per towel.

This problem has been solved

Similar Questions

A 7-ounce bottle of soap costs $6.14. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Justin pays $2.86 for a bag of 11 tangerines.Find the unit price in dollars per tangerine.If necessary, round your answer to the nearest cent.

Chau purchased 33.2 centimeters of wire for $16.60.Find the unit price in dollars per centimeter.If necessary, round your answer to the nearest cent.$

Zane bought 8 peaches. He gave the cashier a $50 note and received $4r change. If r = 5, how much did each peach cost?

A 16-cup container of laundry detergent costs $7.36. What is the price per quart?

1/3

Upgrade your grade with Knowee

Get personalized homework help. Review tough concepts in more detail, or go deeper into your topic by exploring other relevant questions.