Tom buys a pack of 8 towels for $15.20.Find the unit price in dollars per towel.If necessary, round your answer to the nearest cent.
Question
Tom buys a pack of 8 towels for $15.20. Find the unit price in dollars per towel.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
Solution
1. ### Break Down the Problem
To find the unit price in dollars per towel, we need to divide the total cost of the towels by the number of towels.
2. ### Relevant Concepts
The formula for unit price is:
3. ### Analysis and Detail
- Total cost of the pack of towels = $15.20
- Number of towels in the pack = 8
Now, applying the formula:
4. ### Verify and Summarize
Calculating the unit price:
Thus, the unit price per towel is $1.90.
Final Answer
The unit price is $1.90 per towel.
Similar Questions
A 7-ounce bottle of soap costs $6.14. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Justin pays $2.86 for a bag of 11 tangerines.Find the unit price in dollars per tangerine.If necessary, round your answer to the nearest cent.
Chau purchased 33.2 centimeters of wire for $16.60.Find the unit price in dollars per centimeter.If necessary, round your answer to the nearest cent.$
Zane bought 8 peaches. He gave the cashier a $50 note and received $4r change. If r = 5, how much did each peach cost?
A 16-cup container of laundry detergent costs $7.36. What is the price per quart?
Upgrade your grade with Knowee
Get personalized homework help. Review tough concepts in more detail, or go deeper into your topic by exploring other relevant questions.